WORKSHOP ROBERTA VANA, JAK NA FOTOGRAFII MOBILEM

02. 06. 2023

Nadační fond Lidé lidem uspořádal 30.6. první společný workshop pro neziskové organizace a firemní zákazníky se světoznámým fotografem Robertem Vanem v netradičních prostorách hotelu Augustine, the Luxury Collection, Prague. Robert nás provedl světem fotografie a těch nejzákladnějších pravidel, jak na dobrou fotku.

Robert Vano jako světoznámý fotograf představil svět fotografie tak, jak jej mnozí z nás neznáme. Není totiž důležité, jaký přístrojem přesně okamžik zachytíme a jestli máme to nejlepší fotografické vybavení. Paradoxně tu nejlepší fotografii můžeme vyfotit našim mobilním telefonem. Nejdůležitější ale je, jak ji dostaneme z té malé krabičky ven tak, aby pro nás byla dokonalá a nebo splnila ten správný účel!

Jak řekl slavný Leonardo da Vinci a Robert jeho slova potvrzuje, oči jsou okno do duše a pro tuto chvíli objektiv jsou naše oči a oko je fotoaparát. Mnoho z nás fotí tak, aby bylo vše okolo ostré a dokonalé. Ale když je na fotografii vše ostré, jak víme, na co se fotograf zaměřoval a čím je fotka jedinečná, a je na fotografii opravdu vše důležité? Robert zastává názor, že: „Každá holka mezi 30 lety a smrtí bude ráda, když nebude úplně ostrá!“ A tady přichází na řadu právě ruční práce, třeba i na telefonu. A Robert v teorii pokračuje: „Je to jako s krájením nudlí. Každá Michelinská restaurace je známá tím, že si nudle do polévky vyrábí a krájí ručně, takže naše babičky by každá měla mít alespoň jednu Michelinskou hvězdu. A stejné je to s fotografií. Pokud dokážu nastavit svůj telefon tak, aby fotografie měla jen jeden ostrý bod a zbytek byl neostrý, krájím nudle ručně.“ 

Své kouzelné prostory poskytl hotel Augustine, the Luxury Collection, Prague, který navazuje na tradici Augustiniánského kláštera z poloviny 13. století. Účastníci workshopu si tak společně s Robertem vyzkoušeli focení s přirozeným světlem v zahradách hotelu, ale zabojovali také se světlem umělým ve vnitřních prostorách Refectory baru, kde zkoušeli různé kompozice při fotografování koktejlů.

Nadační fond Lidé lidem tímto setkáním vytvořil unikátní platformu, kde se setkali lidé se zájmem o fotografii napříč svými pracovními obory. Lidé lidem představili práci neziskových organizací a jejich příběhy a nechali nahlédnout firmám do duší, které jim možná na začátku nebyly tak blízké. Možnost hovořit o příbězích, motivacích, ale také zkušenostech a vyměnit si své postřehy mezi světem nezisku a firemním prostředím bylo velmi obohacující.

Nadační fond Lidé lidem

Jsme profesionálové v PR, komunikaci a fundraisingu. Pomáháme neziskovým organizacím srozumitelně odkomunikovat jejich činnost směrem k veřejnosti a dárcům. Pomocí kvalitní sebeprezentace pak snadněji získávají finanční prostředky a podporu. Náš cíl je pomoci neziskovým organizacím v sebeprezentaci a zajistit jim tak podmínky pro úspěšný fundraising. Naučit je rychle, stručně a jasně vyjádřit, co potřebují, jaký je jejich cíl a jaká je jejich vize.

Program S lidmi O lidech

S lidmi O lidech je nový program nadačního fondu Lidé lidem, který má za cíl propojit svět neziskových organizací a businessu. Organizujeme vzdělávací aktivity pro nadace a neziskový sektor, a zároveň zajímavé workshopy se známými lidmi, kterých se účastní i lidé z komerční sféry. Nejde jen o společenské setkání, vždy je doprovázeno zajímavým programem, který má vzdělávací přesah. V neformálním prostředí a pod střechou Lidé lidem pak můžete potkat zajímavé kontakty, kterých není nikdy dost. Víme, že každá cílová skupina hovoří jiným jazykem a mnohdy je náročné si vzájemně porozumět. To ale neznamená, že tyto odlišné světy nemají společnou řeč, jen ji musíme umět naslouchat a začít používat.

Augustine, a Luxury Collection Hotel

Augustine, a Luxury Collection Hotel, Prague patří mezi nejkrásnější pětihvězdičkové hotely v Praze, oplývá bohatou historií a vyniká prvotřídním servisem. Najdete ho na Malé Straně, jen pár kroků od Karlova mostu, přímo pod Pražským hradem. Jeho historie sahá až do roku 1284, kdy celý komplex budov obývali Augustiniánští mniši. Mniši žijí v sousedství poklidným životem do dnešních dnů. Díky jejich velkorysosti mají hoteloví hosté jedinečnou možnost nahlédnout v rámci speciální prohlídky do přilehlého barokního kostela sv. Tomáše, bývalé Svatotomášské pivnice, nebo si prohlédnout vzácné knižní svazky z původní klášterní knihovny. Za návštěvu rozhodně stojí unikátní Refectory bar, který jak již název napovídá býval jídelnou zdejších mnichů. Jeho prostorům dodává kouzelnou atmosféru barokní freska vyobrazující čtyři archanděly a srdce v plamenech, představující charakteristický symbol augustiniánského řádu.